Menu

ÇOR ÇOCUKTAN BAŞKAN OLUR MU?

Tarihi :07 Kasım 2017 Salı Saat 13:18

ÇOR ÇOCUKTAN BAŞKAN OLUR MU?

İlginç ülkedir Türkiyem vesselam. Özellikle de hedefi olan gençlere karşı lafta övgüyle yere göğe sığdıramazken, iş icraata gelince durum tersine döner. Türkçeye yerleşmiş bir cümle ile savunma mekanizması hemen yerini alıverir "Bu iş çor çocuk oyuncağı değil" Oysa çocuk oyuncağı dedikleri alan ne olursa olsun başarının yaşla başla ilgisi yoktur. İtemekle başlayan başarı, çalışmayla devam eder, sonunda er yada geç hedefe ulaşılır.

Oktay Sinanoğlu; 1962 yılında Batının 300 yılda EN GENÇ profesör oldu. (26 yaşında Yale Üniversitesinde); 1962 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi.

Halil İnalcık; 26 yaşındayken yazdığı "Tanzimat ve Bulgar Meselesi" adlı tezi ile doktora yaptı. 27 yaşındayken Tarih doktoru oldu. "Tarihçilerin  Kutbu" olarak bilinir.

Ahmet Ertegün; 24 yaşındayken kurduğu Atlantic Records'u dünyanın en önemli müzik şirketleri arasına sokmayı başardı. The Rolling Stones, Led Zeppelin'in yanı sıra Eric Clapton, Aretha Franklin ve Ray Charles gibi isimleri müzik dünyasına kazandırdı.

Türkan Saylan; 21 yaşındayken Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı oldu. Kendi alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye'de öncü oldu.

Fatih Akın; İlk uzun metrajlı filmi Kısa ve Acısız'ı çektiğinde henüz 25 yaşındaydı. Avrupa sinemasında kendine alan açmayı başardı. Genç yaşta elde ettiği başarılarına Altın Ayı ödülünü de ekledi.

Mehmet Öz; 26 yaşındayken Pensilvanya Üniversitesi'nden tıp doktoru unvanını alan Öz, Columbia Üniversitesi Irwing Kalp Cerrahisi Profesörü olarak çalıştı. Aynı zamanda yardımcı kalp cerrahi gereçleri programını da yürüten Öz, kalp transplantasyonu, minimal girişimsel kalp cerrahisi ve sağlık kontrolü üzerine araştırmaları ile tıp dünyasında gündemde oldu.

Fâtih Sultan Mehmed; Konstantinopolis'i fethetme yaşı 21 di..

Mark Zuckerberg; Sosyal medya devi Facebook'u 20 yaşında kurdu. ZuckNet isimli anlık mesajlaşma programını daha 11 yaşındayken yazdı. Bugün dünyanın en zenginleri arasında.

Bu şekilde yüzlerce örnek sıralanabilir.

Sorun ne o zaman
Osmaniye CHP Merkez İlçe Başkanlığına 1989 doğumlu genç bir avukat olan Mert Su Kılıç aday oldu. Edebiyatçı kişiliğinin yanı sıra hukuk alanında gelecek vaat eden birisi. Gençlerin silinmeye yüz tuttuğu CHP ye gençlik aşısı olacağı belli. Onu örnek alıp, seçilme yaşının 18'e düştüğü ülkemizde bir çok gencin gelecekte onun izini takip edeceği de aşikar. Atatürk'ün emanet ettiği Türkiye'yi yine gençlerin ileriye taşıyacağından da kimsenin kuşkusu yok. mu? acaba...?

İsimleri bende saklı bazı CHP li dostlar Mert Su Kılıç'ın adaylığı açıklamasının ardından görüşlerimi sorup, sonuna ekledikleri " Çor çocukla bu iş olur mu?" diye belirttikleri isim, Mert Su Kılıç...

Net cevap vereyim;

Osmaniyede gençlerin siyasetin içerisinde olması, aktif görev alması, hiç olmadığı kadar iyi olur. Hangi parti olursa olsun, artık benim yaşım ve üstündekilerin bir kenara çekilip, pırıl pırıl genç isimlere, yönetim bazında yer açması şarttır. Eğer gelecek gençlerin ise ve biz gelecekte diğer tarafa onlardan önce gideceksek "Fosil Edebiyatı"ndan vaz geçip yardım edelim. Destek olalım. Kapalı kapılar ardında gruplaşmaları bir kenara bırakıp tecrübelerimizle, onların dinamiklerine katkı sunalım.Uzun lafın kısası;

"Ya yol açın, ya yoldan kaçılın" bunca yıldır ne yerelde ne genelde olmayan bir başarının belki de sırrı "çor çcuklarlarda" kazandığınız bir şey yokken, ne kaybedersiniz?


Sosyal Medya'da Paylaş

Popüler Makaleler

İSTİYORUZ...
11 Mart 2017 Mustafa DÜZENLİ
KAPATIYORUZ..
21 Haziran 2017 Mustafa DÜZENLİ
Bana Masal Anlat… İçinde Osmaniye olsun
11 Mayıs 2016 Mustafa DÜZENLİ
12 MART MUHTIRASI VE İŞKENCELER
15 Mart 2016 Gürcan Onat
KİŞİOĞLU PASAJI
18 Şubat 2016 Mustafa DÜZENLİ
Hukuk ve gözyaşı...
05 Ekim 2016 Mustafa DÜZENLİ
YİNE O KADININ YÜREĞİ YANIYOR
22 Mart 2016 Gurbet Arslanlı
BAŞKA IRMAKLAR ÖLMESİN
27 Ekim 2016 Gurbet Arslanlı
VATANI SATTI...
11 Mayıs 2016 Mustafa DÜZENLİ
BAŞKA SARİYE'LER ÖLMESİN
20 Haziran 2017 Mustafa DÜZENLİ
KADINA SAYGI !
04 Mayıs 2017 Gurbet Arslanlı
FARUK ÖZDEMİR
14 Eylül 2017 Mustafa DÜZENLİ
ZORDUR GAZETECİ OLMAK!
06 Haziran 2016 Mustafa DÜZENLİ2014 © Tüm hakları saklıdır.

İletişim


Alibeyli Mahallesi Güntürkün İş Merkezi K:4 D:407 Osmaniye

mustafaduzenli@gmail.com